top of page

Dünyada Neler Oluyor #2

Gucci, Bottega Veneta, Alexander McQueen, Balenciaga ve diğer lüks markaları bünyesinde bulunduran şirket Kering, ikinci el giysiler için pazar yeri olarak faaliyet gösteren Fransız e-ticaret şirketi Vestiaire Collective’in %5 hissesini satın aldı.


Artık Kering'in Vestiaire'nin yönetim kurulunda resmi bir koltuğu olduğuna göre, Saint Laurent veya Balenciaga'da benzer geri dönüşüm programları bekleyebilir miyiz? Bottega Veneta, Instagram’a tamamen ikinci el ürünlerle geri dönüş yapacak mı?


Vestiaire Collective'in kurucu ortağı Fanny Moizant, “Bir dönüşüm aşamasındayız” diyor.


İddialı bir yol haritasıyla Kering'in yatırımı için belirledikleri stratejiyi şöyle ifade ediyor;


  • 2026 yılına kadar karbon nötrlüğünü sağlamak,

  • Vestiaire Collective'in bir B Corp (kâr amacı gütmeyen kuruluş) olarak onaylanması,

  • Vestiaire müşterilerinin yerel satıcılarla bağlantı kurarak kendi etkilerini azaltmalarına yardımcı olmak,

  • sektörde sistemsel değişime teşvik etmek.

Moizant'a göre, büyük resim sadece lüks ve yeniden satışın uyumlu olması değil; yeniden satış, tüm moda endüstrisini daha iyi hale getirme potansiyeline sahiptir. "Yalnızca Vestiaire'de değil, tüm sektörde yeniden satış pastasını ne kadar çok büyütürsek, markaların yeni ürün üretimlerini azaltabileceği anlamına gelmeli" diye açıklıyor.


Boston Consulting Group ile yapılan bir araştırma, dolaplarımızdaki ikinci el eşya sayısının bu yıl % 21'ken, 2023'te %27'ye çıkmasının beklendiği açıklandı.


Moizant,

Mücadele ettiğimiz şey gerçekten hızlı moda

diye ekliyor.


“Modayı seviyoruz! Modanın yaratıcılığını ve işçiliğini kutlamak için buradayız. Ama bizim nefret ettiğimiz şey, endüstrinin bir kısmının ürünleri bir veya iki kez giyip hemen çöpe atacak insanlar için kıyafet ürettiği “al, kullan, israf et” zihniyetidir. Bu sona ermeli!”


Comments


Lokal Hareket Nedir?

Bilinçli birer tüketici olma yolunda bize ışık tutan yerli düşünce liderlerini, kültür gözlemcilerini, hikaye anlatıcılarını, üreticileri, yaratıcıları, kreatif beyinleri, genç girişimcileri, bilim insanlarını, uzmanları, şifacıları, toplumsal fayda sağlayanları ve herşeyden öte kişisel keşif yolculuğunda olanları bir araya getiriyoruz. 

içerikler sana gelsin!

Aramıza Hoşgeldin!

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest
bottom of page